V rámci Společnosti lékařské genetiky a genomiky ČLS JEP, případně v úzké sloupráci s ní funguje několik pracovník skupin.
Majorita (až 90 %) nádorových onemocnění člověka má v populaci sporadický výskyt. Příčinou vzniku onemocnění bývá akumulace genetických a epigenetických změn, které postupně transformují buňku normální na buňku nádorovou. Oblast analýzy získaných (somatických) změn je dnes dynamicky pulzujícím oborem genetiky, který napříč různými medicínskými obory dává odpovědi na otázky podstaty a příčiny vzniku nádorového onemocnění, prognózy nemocných či volby vhodné léčby. Nabízí také, díky dostupnosti specifických a senzitivních metod, možnost monitorování dynamiky onemocnění pacienta v čase, tj. posouzení efektivity nastavené protinádorové terapie. V neposlední řadě přispívá i k hledání nových terapeutických cílů a k vývoji nových léčebných postupů.
Onkogenetická pracovní skupina si klade za cíl koordinaci úsilí pro jednotnou interpretaci genetických nálezů u osob vyšetřovaných pro nádorovou predispozici a aktualizaci doporučení pro jejich testování, sledování a klinickou péči.
Více informací na onkogenetika.cz.
Bioinformatika je oborem, který je využíván ostatními vědními obory, včetně genetiky. Stále se zvyšující množství dat získaných při genetických vyšetřeních je potřeba správně vyhodnocovat a zařazovat tak, aby konečný výsledek umožnil lékařskému genetikovi co nejlépe interpretovat výsledek pacientovi. Tato cesta však může být velice složitá, a ne vždy je jen jedna ta nejlepší. Pracovní skupina pro bioinformatiku by ráda v rámci SLG nabídla pomoc genetické obci orientovat se v této problematice a sama se obohatila o znalosti, kde může být bioinformatika užitečná v klinické praxi. V Pracovní skupině pro bioinformatiku pracují jak bioinformatici, kliničtí genetici tak i lékařští genetici. Pouze spolupráce může vést k rychlejšímu pokroku v kvalitním zpracování, uložení a vyhodnocování genetických dat, proto je naším cílem spolupráce s jinými pracovními skupinami SLG a dalšími odbornými společnostmi ČLS JEP, stejně tak i s Bioinformatickou komunitou v ČR. Pracovní skupina se nejdříve zaměří na bioinformatickou analýzu NGS od panelového sekvenování po WES. Budeme se věnovat jak sekvenaci germinálního, tak i somatického genomu. Analýza a hodnocení kvality sekvenace - QC hodnocení a implementace vzniklých doporučení (guidelines).
Pracovní skupina sdružuje klinické i molekulární genetiky, kteří se zabývají problematikou dědičných kardiovaskulárních onemocnění v ČR.
Pracovní skupina sdružující laboratoře provádějící vyšetření array
Syndromologická skupina - stručný popis